сряда, 10 април 2013 г.

Концерт на младия и талантлив пианист Галин Ганчев в Добрич



На 11 април 2013 г. от 18.00 часа в Огледална зала „Нели Божкова” ще се състои концерт на младия и талантлив пианист Галин Ганчев, който гостува на нашия град по покана на Община град Добрич.
Програмата включва:
Моцарт – Соната в до мажор, КV 330
Моцарт е написал тази соната през 1778 година, когато е бил на 22 години. Тя показва сонатата в най-чистата й форма и има семпла структура. Втора и трета част на сонатата са довършени от издатели на произведението, защото ръкописите на композитора са изгубени.
Шопен – Балада оп.23
Баладата е написана през 1835 година, по време на престоя на Шопен в Париж. Това е първата от сборника с четири балади на композитора. Тя разказва случките на Уоленрод – герой в поемата "Конрад Уоленрод", за който се смята, че е източник на вдъхновение за написването на баладата. Автор на поемата е Адам Микиевич. Шопен е първият композитор, който умело съумява да преобрази баладата в музикално произведение. Използването й във филми като "Пианистът" и "Газова лампа" я прави  известна като композиция.

Дебюси – „Voiles“
Прелюдът е написан през 1909 г
. и означава „Платна“ или „Воали“. И двете имена са използвани от композитора. Произведението изобразява силните представи на Дебюси за морето, вятъра и природните стихии. Преобладаващи в него са фантазията, силното въобръжение и непосредствената логика. 

Дебюси - „La cathèdrale engloutie“
Този прелюд също е пример на музикалния импресионизъм на Дебюси. Произведението представлява една алюзия на идея. Оригиналната легенда за сюжета
разказва как една катедрала, потопена под водата край бреговете на остров Ис, се издига от морето в ясни сутрини, когато водата е прозрачна.

Ференц Лист – Соната в си минор
Това е най-мащабното и най-голямото произведение в историята на музиката, написано за соло пиано в една част.
Изследователите посочват тази соната като пиеса, която представя цялата музика на 19 век. Дори и самият Лист, след като го е написал, осъзнава, че в него е вложил всички възможни емоции, мисли, философски възгледи и чувства, които е преживял. Той е вярвал, че тази творба представлява живота му. Произведението служи за модел на всички композитори след Лист, които са пожелали да пишат в така наречената „Double-function form“.


Галин Ганчев е роден в гр. Варна през 1996 г. във фамилия на музиканти. Баща му Ганчо Ганчев е диригент, а майка му Миглена Шишева е професионален пианист.
Започва да свири на пиано на 6-годишна възраст като ученик на Ели Чорбаджийска в ДМШ към НУИ  Добри Христов - гр. Варна, а по-късно продължава като редовен ученик в същото училище. На 12-годишна възраст, за една година, е ученик на Станислава Ставрева.
От 6-годишен участва и във Варненската детско-юношеска опера, която се ръководи от родителите му, където през годините изпълнява главни роли в различни мюзикъли. Блястящо е превъплъщението му в ролите на Кристофър Робин в мюзикъла „Мечо Пух” от Александър Йосифов и на хлапето, която изпълнява в мюзикъла “Хлапето” по Чарли Чаплин.     

Последните четири години са забележителни в неговото професионално развитие. Печели Специална награда на Международния конкурс за Млади виртуози в София през април 2009 г. за изпълнението си на Шакона и 21 вариации от Хендел. През същата година е лауреат на Международния конкурс за изпълнение на немска и австрийска музика M.A.G.I.C. в Бургас.
През октомври 2009 г. е поканен и свири в Международен благотворителен концерт във Великобритания, организиран от мецената на Шропшир - Гарет Дженкинс, където има възможност да участва в програмата като равностоен партньор на едни от най-известните професионални музиканти във Великобритания между които: Филип Грифитс, Стивън Гарнър, Сузи Алън, Джон Мур и др. След успешното му участие в концерта, през м.февруари 2010 г. е поканен да кандидатства пред Академичния съвет на Shrewsbury School в Обединеното кралство и печели престижната 5-годишна музикална стипендия Бърни. Същата година участва в Лятната музикална академия, в рамките на Международния музикален фестивал Варненско лято, в майсторския клас на световноизвестния британски  пианист Майкъл Рол и е включен като най-младия изпълнител в заключителния концерт на Академията. 
От септември 2010 г., едва тринадесет годишен, Галин Ганчев е Бърни стипендиант в Shrewsbury School във Великобритания. Учи пиано и композиция при международно признати музиканти - англо-италианския пианист Питър Брадли-Фулгони и композитора Джон Мур.
В периода 2010 - 2013 участва в 9 Конкурса в Ланголен, Грегъног, BBC, Шропшир. На всички печели челните награди, а на Конкурса в Тръвеглойс - Айстедфъд е два пъти носител на Голямата купа за инструменталисти и наградата за най-добро изпълнение на Шопен. Участва в повече от 40 концерта в Обединеното кралство в градовете Лондон, Грегъног, Манчестър, Бирмингам, Ланголен, Тръвеглойс – Айстедфъд и различни градове на Уелс и областта Шропшир. Свири в известни зали като Уигмор хол, /Wigmore Hall/, Уеърхаус /Warehouse/, Бирмингам хол /Birmingham town hall/, Махънклет /Machynlleth/ и други. Изнася два самостоятелни клавирни рецитала в Шрусбъри. Изпълнява пет пъти Концерт за пиано и оркестър от Григ като солист на Варненска филхармония, Видинска филхармония, Шропширска филхармония, симфоничния оркестър на Shrewsbury School. Работил е с диригентите Свилен Симеонов, Франческо Ланзилота, Джон Мур и Робърт Уайсъм. Преминава успешно трите тура на Конкурса на радио BBC и през месец март 2012 г., след изпълнението му със Шропширска филхармония, радио BBC - Shropshirе му връчва приза Млад музикант на годината – 2012.
Репертоарът му включва произведения от Барока до Романтизма. Изпълнява творби от Й. С. Бах, Хендел, Галупи, Хайдн, Моцарт, Бетховен, Шуберт, Менделсон, Шопен, Брамс, Чайковски, Григ, Римски-Корсаков, Синдинг, Балакирев, Дебюси, Лист и др