Благодарение на сътрудничеството между университета в Мугла, Турция и Висше училище Международен колеж, преподаватели по изобразително изкуство от турския университет представят творбите си на изложба в Художествената галерия в Добрич от 26 до 29 април. Изложбата бе открита този следобед в Добрич.
Темата на експозицията е „Турско-Българско междууниверситетско сътрудничество, Турска фолклорна музика”.
Изложбата включва 49 творби – живопис, традиционни Ебру творби и традиционни миниатюри.
Снимки: Ангел Радилов |
Ебру е техника на рисуване в сгъстена вода, на повърхността на която се нанасят пигменти, след което се прави отпечатък върху хартия. Материалите, които се използват, са изцяло естествени - водата се сгъстява с растителна смола, а боите са най-често от растителни пигментни материали.
Ебру води началото си от Анатолия, централна Азия, от където произлиза и името на този вид изкуство. В края на 16-ти век, търговци, дипломати и пътешественици, които посещавали Турция, пренесли Ебру в Европа и го нарекли „Турска хартия”.
Турското миниатюрно изкуство от Османски период също заема важна роля в историята на Ислямското изобразително изкуство, което просъществувало в периода 15-ти – 19-ти век. Интересното за Османското миниатюрно изкуство е, че то пресъздава реални събития от Турската история като битки и победи, фестивали, държавни дела и други. Миниатюрите се правели главно за султани, а повечето от тях се пазят и до днес в музеи и библиотеки по целия свят.
Университета Мугла е с над 10 хил. студенти, открит през 1992 година. Турският университет разполага с 8 факултета, сред които по Изящни изкуства, Образование, Медицина, Техника, Инженерни науки и др.