Двоен празник събра добричлии на среща в зала „Нели Божкова” с писателят Пелин Пелинов. 75-годишнината на твореца и представянето на петият му роман „Катастрофата”, последната, завършваща част от документално-художествената поредица „Възход и падение”.
Пенталогията на Пелин Пелинов няма аналог в цялата ни родна литература, тя е културно-духовна революция в националното съзнание на българина! Петте книги обогатяват българския роман не само като сюжет, образи и стил, но и като тема, която цели 100 години остана извън съзнанието и практиката на българските писатели. Това отбеляза в емоционалното представяне на твореца литературоведът Марин Кадиев, председател на Съюза на независимите български писатели и преподавател по литература в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”.
Пелинов е работил 13 години над поредицата денонощно, сам пред пишещата машина „Марица”, заяви Кадиев и допълва, че подобна книга не би могло да се издаде пред 10 ноември 1989 година. Всичко е образ – четеш и изпитваш естетическа наслада. Тук са описани персонажи от царя до овчаря, няма човешка прослойка, която да липсва, споделя Марин Кадиев.
„Катастрофата“ е петата и последна книга от документално-историческата поредица „Възход и падение“. В нея са описани участието на България в Първата световна война (1914 – 1918) и последният безуспешен опит за национално обединение. Забележителното е, че в тази война българската армия разгромява Сърбия и побеждава Румъния в Добруджа. Но Четворният съюз, на чиято страна участва България, губи войната и всичко, постигнато с толкова кръв, е отнето от Ньойския договор през 1919 г. България преживява втората си национална катастрофа, която е много по-тежка от първата – след Междусъюзническата война през 1913 г. Цар Фердинанд абдикира в полза на сина си Борис, а министър-председателят Васил Радославов избягва в Германия. И двамата никога повече не се завръщат в България. Разтърсващият разказ за военните действия и политическите събития е постигнат не само благодарение на богатата фактология и ясно заявената авторова позиция, но и чрез увлекателното представяне на интересни човешки характери и съдби.
„Не съм се съобразявал с никакви ограничения и влияния! Написаното е плод на моята съвест и признателност към нашите предтци!”, категоричен е авторът.
П. Пелинов сн. А. Радилов |
Пелин Пелинов - псевдоним на Пенчо Линов, е роден на 26.03.1936 година в село Върбица, Плевенско. Учи в плевенската мъжка гимназия и през 1954 година се дипломира с пълно отличие. През 1959 година завършва Юридическия факултет на Софийския университет, а през 1965 година - ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов”. Работи като юрисконсулт и театрален специалист към Комитета за култура. В продължение на 12 години е драматург в Народния театър „Иван Вазов”. Един от основателите на театър „Сълза и смях”. Бил е председател на Творческия фонд на СБП и главен редактор на в. “Земеделско знаме”
Автор е на много театрални и телевизионни произведения, сред които особено място заемат поредиците “Освобождението”, “Съединението” и “Процесът Стамболийски”, както и на романа “През пепелищата” (1997), и на пенталогията “Възход и падение”, включваща романите “Независима България” (2002), “Напред, на нож” (2005), “Крушението” (2007), “Под свити знамена” (2010) и „Катастрофата” (2011). Автор и на много театрални пиеси, сред които “Горещо лято”, “Ивайло или нощта на късите ножове”, “Геройският знак”, “Битката за спасяването на джуджетата”, “Ганьоада”.