По повод Денят на народните будители Община Добрич организира Концерт на Симфоничния оркестър към ТМПЦ – Варна на 1 ноември от 18.30 часа в Концертна зала „Добрич”.
На диригентския пулт ще застане Григор Паликаров – един от водещите български диригенти от по-младото поколение. За солист на този концерт специално е поканен изтъкнатият музикант Дитер Флури, който от 30 години е соло флейтист на Виенската филхармония, а от 2005 година и генерален директор на този оркестър. В програмата ще прозвучат: В. А. Моцарт – Увертюра към оп. “Сватбата на Фигаро”; Жак Ибер – Концерт за флейта; П. Маскани – Интермецо от оп. “Селска чест”; Ф. Лист – Симфонична поема “Прелюдии”.
Концертът се провежда под почетния патронаж на Н. Пр. Герхард Райвегер, Посланик на Република Австрия в България и се реализират със съдействието на изтъкнатата българска пианистка г-жа Мария Принц.
Дитер Флури – флейта
Роден в Цюрих, учи флейта при Ханс Майер (соло флейтист на Тонхале-оркестър Цюрих), при Андре Жоне в Консерваторията в Цюрих и специализира при Орел Николе. На 25-годишна възраст печели конкурс за оркестъра на Виенската Щатсопера, а от 1981 г. е соло флейтист на Виенската Филхармония. От 2005 г. е и генерален директор на оркестъра.
Паралелно с оркестровата си дейност, Дитер Флури концертира активно като солист на реномирани оркестри като Виенска филхармония, Виенски синфоничен оркестър, Цюрихския камерен оркестър и Ню Джапан филхармоник оркестър. Участва в известни състави за камерна музика: Виенски духов ансамбъл, Клангфорум-Виена, Виенски виртуози.
Дуото Флури-Принц, заедно с пианистката Мария Принц, развива интензивна концертна дейност в Европа и САЩ. По повод дебюта на дуото в Карнеги Хол в Ню Йорк през февруари 2011 г., Едит Айслер окачестви двамата музиканти в «Ню Йорк Концерт Ревю» като «съвършенни майстори на тяхните инструменти», нарече изпълнението им «дълбоко емоционално» и изтъкна че «блясъкът на златната флейта на Дитер Флури съответства на неговия топъл, закръглен, вибриращ звук».
Дитер Флури е вдъхновен интерпретатор на съвременна музика. Известни композитори като Беат Фурер и Херберт Вили са написали произведения специално за него.
Музикантът прави световната премиера на Концерт за флейта от Урош Ройко с Виенския синфоничен оркестър под диригенството на Клаудио Абадо. Дитер Флури осъществява множество записи, между които са сонатите на Бах, квартетите за флейта на Моцарт, френска музика от XX век, Конкурсни пиеси, написани специално за конкурси от различни френски композитори от Форе до Месиен. От 1996 г. насам, Дитер Флури е професор в Университета за музика в Грац (Австрия) и води майсторски класове в Европа, Азия и САЩ.
В България Дитер Флури има многократни изяви като солист на Софийска филхармония, Симфоничния оркестър в Пазарджик, също на камерни концерти, заедно с Мария Принц за фестивалите «Зимни музикални вечери» в Пазарджик и «Мартенски музикални дни» в Русе. През май 2011 г. Дитер Флури получава грамота и плакет «Златен век» на Министерството на културата за принос в популяризирането и разпространението на българската култура и изкуство.
Григор Паликаров - диригент
Роден в Пловдив, завършва СМУ в родния си град със специалност пиано, след което и ДМА в София с магистърски степени по четири специалности: оперно-симфонично дирижиране при проф. В. Казанджиев и проф. Ив. Вульпе; композиция при проф. Д. Тъпков, пиано – при проф. Кр. Тасков и хорово дирижиране при проф. Ст. Кралев. Специализира композиция при проф. Ерих Урбанер във Виенската Консерватория.
Дебютира на оперна сцена още като студент с операта „Риголето” от Дж. Верди в Плевен и Стара Загора. Бил е главен диригент на Ансамбъла на Българската армия, както и диригент и главен художествен ръководител на именитата Младежка филхармония “Пионер”. Дебютира в Националната опера и балет през 1998 г., като дирижира Гала концерт на Гена Димитрова по изрична нейна покана. От 2001 г. е назначен за щатен диригент в Софийската опера и към настоящия момент репертоарът му включва повече от 30 оперни и балетни заглавия. От сезон 2005 -2006г. е главен художествен ръководител и диригент на Симфонично-оперетно дружество “Маестро Г. Атанасов” в Пазарджик.
Григор Паликаров е чест гост-диригент на много оркестри и оперни театри в страната. От сезон 2008 -2009 е постоянен диригент на Класик ФМ - М Тел оркестър. Сред поредицата му от диригентски изяви специално място заемат многобройните студийни записи на различни творби със Симфоничния оркестър на БНР, както и участията в престижни национални и международни музикални фестивали като “Софийски музикални седмици”, “Мартенски музикални дни” – Русе, “Европейски музикален фестивал” – София и Варна, Лауреатски дни “Катя Попова” – Плевен, “Австрийски музикални седмици”, “Нова Българска музика”, “Зимни музикални вечери” – Пазарджик, Фестивал на оперното и балетно изкуство – Стара Загора, Фестивал за съвременна музика - Пула, Хърватска, “Майски оперни вечери” - Скопие, Македония и др.
Григор Паликаров редовно осъществява множество гастроли в чужбина - Германия, Австрия, Белгия, Франция, Италия, Люксембург, Словения, Тайван, Япония. Дирижирал е Кралската Белгийска филхармония – Брюксел, Националната опера и балет – Любляна, Виенския камерен ансамбъл “Нов Тон”, Симфоничния оркестър “Сенчъри” - Тайпе, Тайван и др. От 2002 г., наред с диригентската си дейност, активно композира, концертира като пианист и преподава музикален анализ в АМТИИ в Пловдив. През март 2009 г. дирижира в Кливланд, Охайо творбата на Пиетро Маскани „Приятелят Фриц”. Американската музикална критика отбелязва спектаклите като едно от най-значимите музикални събития за града през 2009 г.