събота, 28 април 2012 г.
Регионална тематична среща „Нови услуги и инициативи в съвременната библиотека”
На 26 април 2012 г. в град Добрич се проведе регионална тематична среща, съвместна инициатива на Програма „Глоб@лни библиотеки - България" и Регионална библиотека „Дора Габе” гр. Добрич. Библиотечният форум се проведе в конферентната зала на ПАРК ХОТЕЛ ИЗИДА - град Добрич.
„Нови услуги и инициативи в съвременната библиотека” бе темата на тематичната среща, а целта на провеждането ѝ бе да бъдат дискутирани теми, продиктувани от предизвикателствата, пред които са изправени съвременните библиотеки. В срещата се включиха 60 участници, между които библиотекари от всички целеви библиотеки от област Добрич, от читалищните библиотеки в града и областта, от регионалната библиотека, представители на ЗУП, на местната власт /община, областна управа/, учебни заведения, партньори. От звеното за управление на Програма „Глоб@лни библиотеки - България" в срещата взеха участие регионалните мениджъри Николай Марков и Красимир Христов.
На събитието присъстваха г-н Тодор Георгиев – зам.-областен управител и г-жа Детелина Николова – кмет на Община град Добрич, която отправи приветствие към всички участници. В него се казва „Включването на библиотеките от област Добрич в Програма „Глоб@лни библиотеки - България" е важно както за тяхното развитие, така и за местната общност. Удовлетворени сме, че нашите обществени библиотеки разширяват своя обхват и дейности, като се превръщат в по-привлекателни места и се утвърждават като средища за промяна и знание.”
Регионалната тематична среща беше открита от Пенка Христова, директор на Регионална библиотека „Дора Габе” и регионален координатор по програмата за област Добрич, която поздрави присъстващите, изложи мотивите си за организирането на проявата и очакваните резултати от нея. Тя сподели мнението, че въвеждането на модерни иновативни услуги в библиотеките, ориентирани към потребностите на различните групи потребители и общности, изискват анализ на
предлаганите библиотечни услуги и дебат за тяхното разширяване.
В програмата бяха включени презентации по темите: Практики за иновативни услуги от други държави по Програма „Глоб@лни библиотеки - България", Иновативни услуги на библиотеките чрез използване на ИКТ; Библиотеките в помощ на образованието и ученето през целия живот; Идентифициране на целеви групи и библиотечните услуги за тях, които съответстват на приоритетите на библиотеките от региона, представят информационните им възможности и тяхното максимално реализиране в съвременното библиотечно обслужване.
Темите, които бяха представени по време на срещата, представиха различни гледни точки за новите услуги, които обществените библиотеки могат да предоставят на своите потребители.
Програмата на тематичната среща включваше и споделяне на добри библиотечни практики от целевите библиотеки в областта. Своят професионален опит споделиха Мариана Будева от библиотеката при НЧ "Съгласие - 1890" – гр. Каварна, Иванка Томова от НЧ "П. Хилендарски - 1870" - гр. Балчик и Маргарита Великова – представител на Община Генерал Тошево, която изрази подкрепата на общината към дейностите на библиотеките.
В работната среща взе участие и Светлана Върбанова, преподавател във ФСГ „Васил Левски” гр. Добрич, която запозна участниците със съвместите инициативи на гимназията и регионална библиотека „Дора Габе” като изложби, групови проекти, работни ателиета и добрите партньорски взаимоотношения.
Програмата включваше и интерактивна игра с участниците, наречена Световно кафене, с цел провокиране иновативно и креативно мислене, както и идеи, основа за конкретни нови услуги, които библиотеките да приложат в своите библиотеки. Работата по групи предизвика особен интерес сред участниците, които имаха задача да се фокусират върху, касаещи библиотечните услуги. Дискусиите по групи позволиха на участниците да развият свои идеи и мнения за новите услуги в модерната библиотека, да споделят опит и да потърсят възможности за въвеждане на реално приложими нови, в полза на общността.
В края на срещата всеки участник попълни анкета за обратна връзка, които показват, че участниците са удовлетворени във висока степен от проведената среща. Изборът на тема, полезността ѝ за по-нататъшната работа, представените презентации, организацията са високо оценени.
Работата по групи и генерираните нови идеи, възможността за обмен на мнения за нови услуги в библиотеките, споделените добри практики са сред най-често срещаните „полезни неща", научени от участниците.
Полезни и ефективни са изводите за подобни работни форуми. Те са в интерес както на библиотекарите, така и на всички ползватели на библиотечни услуги.