понеделник, 12 август 2013 г.

„Plantec“ ще гостува IV Международен арт форум и етно арт фестивал "Без граници" в Албена

 Група „Plantec“: съвременният живот на бретонската музика

В музиката на френската група Plantec се смесват електроника и рок ритми с фолклорните традиции на област Бретан. Специфичното е, че песните им са на бретонски език. Групата ще гостува в България на IV Международен арт форум и етно арт фестивал "Без граници", който ще се проведе през септември в курортен комплекс "Албена".

Основатели на Plantec са братята Яник и Одран Плантек. За групата, 10-годишния й юбилей и новото звучене на бретонския фолклор разказва в интервю специално за "Градското списание" Яник Плантек (китара).

- Тази година чествате 10-годишнина. Кое е най-голямото събитие, с което отбелязвате този юбилей?
- Одран и аз започнахме да работим заедно през 2003 година. Десет години по-късно резултатът е 7 албума, 800 концерта и най-вече изключително разнообразие. Да отбележим този юбилей за нас е важно, защото имаме повод да представим на сцена всички стилове, албуми и тенденции, през които сме минали през годините. Десетгодишнината е и повод да се върнем малко назад, за да си направим равносметка и да решим как ще се развиваме занапред.
- Как създадохте групата?
- В началото започнахме като дуо от китара и бомбарда – нашия традиционен духов инструмент в Бретан. След една година, през която изнасяхме концерти из Бретан, решихме да разширим състава и към нас се присъединиха Никола Льомийе на бретонска гайда (binioù) и Кристоф Елек на баса. В този състав беше създаден първият ни албум Reverzhi.
През 2005 и 2006 година включихме синтезатор (Мканик) и още един вокал и арфа (Маел Лопито). В този период вече формирахме стила си. Тези двама музиканти участваха в създаването на 3 албума - Plantec, A raok и нашия концертен албум, записан в Рен. През 2009 година решихме да се насочим към рок музиката, включиха се други двама музиканти – Ивон Молар на барабаните и Кевен Тублан на баса. Тогава се появи и Джибрил, който замени Мканик на синтезаторите. Година по-късно издадохме албума Mekanik. Така се роди триото Plantec - Одран, Джибрил и аз. В този състав работим до днес. Последният ни албум е Awen от миналата година.
- Защо решихте да пеете на бретонски език? Не се ли притеснявате, че няма да ви разберат дори и самите французи?
- Ясно е, че текстовете ни не се разбират. Ние свирим с огромно желание и това, че пеем на бретонски, се получи съвсем естествено. Хората, които не разбират бретонски, слушат музиката.

- Как ще определите стила си? Участвате с еднакъв успех в рок, техно и уърлд мюзик фестивали.
- Бих казал, че нашият стил е смесица от фолклор и електроника, но е трудно да се определи с една-две думи. Всеки от албумите ни е отделен музикален свят, което е богатството на групата.
- Легендите от Бретан ли са най-голямото вдъхновение?
- На бретонските легенди сме наблегнали изключително много в 6-ия на албум Mekanik, който всъщност е и най-близо до рока. Композициите са вдъхновени от различни легенди. Във всички останали албуми музиката сме писали заедно с Одран.
- Виждате ли част от своята мисия в запазване на традициите на Бретан?
- Ние сме изцяло отдадени на работата си. Представяме бретонската музика по съвременен начин и смятаме, че така допринасяме за запазване на местните традиции. Аз лично смятам, че мисията на един артист е да допринася за запазването на всички култури и езици и да накара хората да излязат навън от къщите си.
- Подготвяте ли нов, юбилеен албум?
- Наскоро издадохме Best-of. Така слушателите най-лесно ще проследят развитието ни. Тази зима ще работим върху нов албум, в същия състав като трио.
"Градско списание"