По инициатива на Областния управител
Желязко Желязков и със съдействието на Регионалния исторически музей, в
сградата на администрацията е подредена изложба под наслов „Старото школо
разказва". Експозицията проследява моменти от образователния
живот в Добрич от средата на ІХ век до 40-те години на ХХ век и е организирана
броени дни преди 1 ноември - Денят на народните будители.
Изложбата включва интересен
снимков материал на учители, ученици, както и на сгради на първите училища в
Добрич, построени след Освобождението. Във витрини са изложени някои от старите
средства за писане като дивит /метална мастилничка с перо/, дъсчица за писане с
калем, дървено сметало. Показани са учебни помагала, сред които впечатлява едно
от най- ранните издания на Рибния буквар на Петър Берон от 1850 г. с кожена
подвързия. Място е отделено и на личността на Райко Цончев - известен добрички
търговец, дарил 30 000 златни лева за построяване на училище през 1908 г.,
което носи неговото име, а по- късно е преименувано на „Димитър Полянов".
Фотодокументите са запечатали исторически
факти, от които научаваме, че след възвръщането на Добрич към България през
есента на 1940 г. добричките ученици са посещавали 5 начални училища, 2
прогимназии, една смесена гимназия, едно земеделско училище, едно
коларо-железарско и едно девическо стопанско училища.
Фотодокументалната изложба, организирана в партньорство с Регионален
исторически музей Добрич, е подредена на първия етаж в Областна администрация
Добрич и може да бъде разгледана от всички, които проявяват интерес към
миналото на образователното дело в нашия край. Инициативата е посветена на 1
ноември - Денят на народните будители.